Kawa jest jednym z lepiej przebadanych produktów spożywczych, które sugerują, że kawa ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Wpisując w goglach frazę kawa w badaniach wyskoczy nam całe mnóstwo doniesień, dowodzących, jak kawa może wpływać na nasz organizm i że jej spożywanie przedłuża życie.
Ale po kolei. Z tego gąszczu badań, stwierdzeń, statystyk i liczb płyną takie oto wnioski:
- Kawa zawiera w swoim składzie wiele dobroczynnych dla naszego zdrowia substancji (między innymi: kofeinę, przeciwutleniacze, alkaloidy, kwas chlorogenowy, kwas kawowy oraz chinowy.
- Kawa przedłuża życie (tutaj warto zwrócić uwagę na badanie przeprowadzone w Wielkiej Brytanii, w którym wzięło udział 500 000 osób, z których 387 494 stanowiły osoby pijące kawę. Okazało się, że śmiertelność wśród osób, które wypijały dwie do pięciu filiżanek kawy dziennie, była o około 12 proc. niższa, niż osób niepijących kawy. Wynik ten wśród osób pijących od sześciu do siedmiu filiżanek był o 16 proc. niższy, a ludzie, którzy wypijali osiem lub więcej filiżanek, mieli o 14 proc. niższy wskaźnik śmiertelności niż osoby niepijące kawy wcale.
- Picie kawy, długofalowo wpływa na obniżenie ryzyka choroby Parkinsona i Alzheimera. Wykazano korzystny efekt w obniżeniu ryzyka choroby Parkinsona przy spożyciu 3 filiżanek kawy przez badanych. Oceniono, że redukcja ryzyka w porównaniu do osób niepijących wynosiła aż około 30%! Badacze doszli do wniosku, że ryzyko choroby Alzheimera, było o 65% niższe u osób pijących 3-5 filiżanek kawy niż niepijących, gdyż alkaloidy obecne w kawie hamują procesy zapalne w ośrodkowym układzie nerwowym.
- Cały czas kontrowersje budzi efekt spożywania kawy na układ sercowo-naczyniowy. Przegląd badań wykazał, iż umiarkowane ilości kawy (1-3 filiżanki kawy) zmniejszają ryzyko zgonu z powodu chorób sercowo-naczyniowych. Również nie udowodniono wpływu spożywania kawy na ciśnienie tętnicze krwi.
- Wykazano iż kawa redukuje ryzyko rozwinięcia cukrzycy typu 2, przez wpływ na metabolizm węglowodanów i tłuszczów.
- Najnowsze wyniki badań obalają też mity dotyczące negatywnego wpływu picia kawy na wątrobę. Jak pokazują badania, osoby, które regularnie piją umiarkowane ilości kawy, mają mniejsze stężenie enzymów wątrobowych we krwi. To zaś przekłada się na funkcje tego organu i na fakt, że u kawoszy stwierdza się mniejszą zachorowalność na nowotwory wątroby.
- Ale są tęż złe wieści niestety, kawa zwiększa objawy choroby refluksowej żołądka i stymuluje wydzielanie kwasu solnego, dlatego też osoby z chorobami gastroenterologicznymi, powinni dostosować jej spożywanie do tego jak reaguje ich żołądek.
Okazuje się z całą pewnością, że picie kawy może przysporzyć wielu korzyści naszemu zdrowi. Zapraszamy na kawę do naszego sklepu!